سومین برنامه از نهمین جشنواره فراگیر جشنواره نخستین واژه آب در شهر کویری ورزنه

شما اینجا هستید

سومین برنامه از نهمین جشنواره فراگیر نخستین واژه آب با حضور بیش از 440 نفر کلاس اولی در شهر ورزنه برگزار شد.
مهدی شمس بیگی مدیرآبفا ورزنه در این مراسم گفت: از آنجایی که ورزنه در منطقه پایانی رودخانه زاینده رود قرار دارد مردم این شهر به نوعی در مصرف آب صرفه جویی می کنند به طوریکه هم اکنون سرانه مصرف آب در شهرستان ورزنه حدود 166 لیتر در شبانه روز است که از متوسط کشوری کمتر می باشد.
وی افزود: به رغم اینکه مردم کویرنشین ورزنه تا حدودی آب را درست مصرف می کنند اما با این وجود شرکت آبفا استان اصفهان با همکاری آموزش و پرورش برنامه هایی جهت نهادینه سازی مصرف صحیح آب در دستور کار قرار داده است که در این راستا می توان به برگزاری جشنواره نخستین واژه آب، برگزاری مسابقه نقاشی آب مساوی زندگی، بازدید معلمان مقطع ابتدایی از تصفیه خانه آب باباشیخعلی، برگزاری برنامه نجات آب در مدارس ابتدایی و نیز برگزاری نمایشگاه منتخب عکس های دومین جشنواره ملی جلوه های آب در اصفهان اشاره کرد.
وی افزود: برای اولین بار نمایشگاه عکس های منتخب دومین جشنواره ملی جلوه های آب در شهر ورزنه برگزارشد که همه اقشار جامعه از این نمایشگاه دیدن کردند این درحالیست که جامعه هدف دانش آموزان بودند چرا که در این عکس ها به نوعی راههای درست مصرف کردن آب به تصویر کشیده شده بود. همچنین در این نمایشگاه با ارائه پرسشنامه ای از دانش آموزان دو سؤال پیرامون اینکه کدام عکس در انتقال پیام ارزش والای آب و وجود بحران بی آبی در ایران بیشتر مؤثر بود؟ و بهترین راهکارهای اجرایی صرفه جویی در مصرف آب را به صورت مختصر پیشنهاد دهید؟ که این سؤالات به جهت ترغیب دانش آموزان درخصوص تفکر پیرامون مصرف صحیح آب بوده است که در نهایت به بهترین پاسخ جوایزی اهدا شد.
در این مراسم که مدیر آموزش و پرورش منطقه بن رود حضور داشت وی گفت: به دلیل اهمیت آب در این شهر کویری آموزش و پرورش به غیر از برنامه های فرهنگی که برای فرهنگ سازی مصرف بهینه آب در دستور کار قرار داده است استفاده از تجهیزات کاهنده مصرف آب را در مدارس اعمال نمود همچنین آبیاری قطره ای فضای سبز مدارس، استفاده از سایبان برای کولرها و کانال کشی مدارس برای استفاده از یک کولر مشترک برای کلاس های درس ازجمله دیگر راهکارها درجهت مصرف صحیح آب در مدارس شهر ورزنه بوده است.
محمد حیدری اعلام کرد: همه ساله در ابتدای سال تحصیلی جدید در جلسه ای با مدیران و آموزگاران برنامه هایی جهت چگونگی راههای مصرف صحیح آب به دانش آموزان در قالب های مختلف همچون برگزاری مسابقات نقاشی، مقاله نویسی، نمایش و ... تدوین و تبیین می شود که خوشبختانه در چندسال گذشته شرکت آب و فاضلاب همکاری خوبی با آموزش و پرورش در راستای مصرف بهینه آب داشته است.
رمضان علی نامدار راهبر آموزش و پرورش منطقه بن رود گفت: در سالهای اخیر به برنامه های فرهنگی که با همکاری شرکت آب و فاضلاب در راستای فرهنگ سازی مصرف بهینه آب درنظر گرفته شده است ما در قالب برنامه های دیگری همانند طرح کرامت دانش آموزان ترغیب به ارائه راههای مصرف صحیح آب می نماییم.
وی افزود: طرح بازدید معلمان از تصفیه خانه آب بسیار مؤثر در ترویج فرهنگ صحیح مصرف آب از سوی معلمان داشت به طوریکه معلمان در طی این بازدید به این واقعیت رسیدند که تأمین، تصفیه و توزیع یک لیتر آب با چه دشواریهایی انجام می شود و به ارزش واقعی آب تا حدودی پی بردند که این امر در انتقال راههای مصرف بهینه آب به دانش آموزان بسیار مؤثر بوده است.
فاطمه شاکری معلم کلاس اول مدرسه شهید محمدی شهر ورزنه که در این جشنواره حضور داشت گفت: برای اولین بار است که برنامه هایی با این کیفیت که بسیار شاد و طنز می باشد با مضامین مصرف صحیح آب برای دانش آموزان در شهر ورزنه برگزار می شود. مطمئناً این برنامه بسیار مؤثر در راههای مصرف صحیح آب می باشد چرا که معلم ها روش صحیح مسواک زدن آب  با یک لیوان را به دانش آموزان به صورت تئوری و عملی آموزش می دهند اما این برنامه با بهره گیری و استفاده از قالب های هنری همچون نمایش، شعر و مسابقه با زبان کودکانه و بسیار شاد راههای چگونه استحمام کردن و مسواک زدن با حداقل میزان آب به دانش آموزان آموزش می دهند که بسیار مؤثر می باشد.
لازم به یادآوری است گروه لبخند آب با هنرنمایی هنرمندان در قالب موسیقی بسیار شاد، نمایش های کودکانه طنز، مسابقه و برگزاری نقاشی تلاش بسیار در تربیت کودکان به مصرف صحیح آب نمودند که بسیار مورد استقبال دانش آموزان و مسئولان آموزش و پرورش شهرستان ورزنه قرار گرفت که در نهایت قدردانی از شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان و شهرستان ورزنه که پایه و اساس برگزاری نهمین جشنواره نخستین واژه آب در این شهرستان بوده است را به دنبال داشت.

 

منبع: 
روابط عمومی آبفا استان اصفهان
دسته بندی خبر: 
اخبار فرهنگی