کارگاه آموزشی زنان مروز

شما اینجا هستید

پیغام خطا

Notice: Undefined offset: 1 در counter_get_browser() (خط 70 از /home/abfaesf/domains/abfaesfahan.ir/public_html/banovan/sites/all/modules/counter/counter.lib.inc).

كارگاه آموزش با عنوان "زنان امروز" در روز چهارشنبه 21/4/96 با حضور اساتيد محترم خانم مهندس البهشتي، خانم دكتر شهرتاش و خانم دكتر داورپناه برگزار شد.

در این کارگاه که همزمان با روز عفاف و حجاب در سالن اندیشه در طی 4 ساعت و با حضور بانوان شرکت برگزار گردید، با سخنراني هاي مقدمه اي و كوتاه توسط اين اساتيد شروع شده و سپس قسمت كارگاهي با طرح سؤال توسط شركت كنندگان، طبقه بندي سؤالات توسط اساتيد در سه موضوع حريم خصوصي، تعارضات و اخلاقيات ادامه يافته و سپس شركت كنندگان در سه گروه تقسيم شده و هر گروه با راهبري هر كدام از اين اساتيد در خصوص هر موضوع بحث و تبادل نظر كرده و در پايان نتايج بحث هر گروه براي كل حضار توسط نماينده گروه ارائه گرديد.

خلاصه بحث هاي انجام شده در گروه هاي مذكور به شرح زير مي باشد:

گروه 1- حريم خصوصي

حفظ شديد حريم مخرب صميميت در محل كار و خانواده مي باشد.

موضوع پيشنهادي براي گفتگو چگونگي حفظ حريم خصوصي و ايجاد امنيت اجتماعي زنان در محيط كار و خانواده بود، مباحث بررسي شده در اين زمينه به صورت خلاصه در ذيل بيان مي شود:

حفظ شديد حريم: كه اين مقوله  خود مخرب صميمت در محل كار و خانواده مي باشد.

دشواري هاي فرهنگي و جنسيتي در حفظ حريم كه اين بحث مربوط به آزادي ها و فرهنگ جامعه مي باشد.

ابهامات در مرزها به خصوص درمورد حفظ حريم با جنس مخالف كه با رشد شخصيتي و كسب تجارب از طرف شخص و يا استفاده از تجارب ديگران قابل حل مي باشد.

در كل هر شخص با تعريف  حريم خود با ديگران واصرار بر حفظ اين حريم و با در نظر گرفتن بدترين و بهترين حالت ايجاد شده در داشتن حريم با ديگران و تعريف سناريوي هر كدام و پذيرفتن عواقب كار خود مي تواند به آرامش و رضايت و در نتيجه به امنيت مورد نظر خود برسد. همان سه مورد اصلي كه جزء دغدغه هاي هر انسان مي باشد.

گروه 2- تعارضات

- براي رفع تعارضات مسئوليت هاي چند گانه، به خودمان فشار نياوريم و از اطرافيان در انجام وظائف خانه و كارهاي مرتبط با فرزندان كمك بگيريم. يكي از اولويت ها، حفظ سلامتي خود براي انجام مسئوليت هاست و هر خللي در سلامتي به ضرر كل اعضاي خانواده است و استمرار خدمات را خدشه دار مي كند. دادن يك سري از مسئوليت ها متناسب با سن فرزندان به ايشان موجب رشد و اعتلاي آن هاست. خودمان را براي عدم انجام بعضي وظائف نسبت به فرزندانمان سرزنش نكنيم راه جبراني را بيابيم و در حد امكان جبران كنيم.

- براي حل تعارض فرزندان در امور ديني با توجه به اينكه اكراه راهي به دين ندارد فشار آوردن جايز نيست. نكات مثبت شخصيتي فرزندان مان را تائيد و پررنگ كنيم و توسط آن ها نقاط ضعف را از بين ببريم. پياده كردن باورهاي ديني مان در زندگي و اثرات مثبت آن بهترين راهنما و تشويق عملي فرزندان در اين زمينه است. حفظ آرامش و صبر همراه با كسب معرفت و استمرار خودسازي نتيجه بهتري خواهد داشت. ان شاء الله با صداقت، اعتماد و گذشت فضاي جاري محبت آميز در خانواده تعارضات را به تدريج حل خواهد كرد.

گروه 3- اخلاقيات

با اعتماد و اعتبار بخشي به اعضاي خانواده مي توانيم  بر ميزان اعتماد و صداقت افزوده  و از دروغ پرهيز شود. همين امر منجر به استمرار كانون خانواده و محكم شدن پايه هاي آن مي شود. حريم نگه داشتن فقط حفظ حجاب ظاهر نيست بلكه لحن كلام و نگاه و رفتارمان حدود حريم ما را مشخص ميكند. در خانواده با گذشت و اعتماد و اعتبار بخشي مي توان خوشبختي را به حد اعلا رساند و اينكه در زندگي هميشه خداي متعال را ناظر رفتار و اعمالمان  بدانيم.