استاندار اصفهان : هیچ جای دنیا آب شرب جمعیتی بالغ بر 4 میلیون نفر از طریق یک سامانه تأمین نمی شود

شما اینجا هستید

 

استاندار اصفهان در جمع اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ، معاون پشتیبانی و امور مجلس وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مهندسی آبفا کشور و دیگر مقامات کشوری و استانی گفت : در هیچ نقطه از دنیا آب شرب بیش از 4 میلیون نفر را تنها از طریق یک سامانه تأمین نمی کنند . برای تأمین آب شرب چنین جمعیتی حداقل باید 2 سامانه در مدار بهره برداری قرار داشته باشد .
دکتر زرگرپور اعلام کرد : مسئولان امر باید تدابیری درنظر بگیرند تا تأمین آب شرب اصفهان وابسته به یک سامانه نباشد چرا که چگونگی تأمین آب شرب مردم نقش بسزایی در سلامت و آرامش مردم دارد .
در ادامه این نشست مدیرعامل شرکت آبفا استان اصفهان گفت : نهایت ظرفیت تونل اشترجان 3/10 مترمکعب و نیز ظرفیت تصفیه خانه باباشیخعلی 5/12 مترمکعب است درحالیکه نیاز آبی استان در تابستان سال جاری 5/14 مترمکعب بوده است . این امر بیانگر آن است که به فرض اینکه از لحاظ منابع آبی اگر محدودیتی وجود نداشته باشد مسئله انتقال آب و تصفیه آن وجود دارد که چرا که تونل و تصفیه خانه ظرفیت محدودی دارند بنابراین راه اندازی دومین سامانه آبرسانی در اصفهان بسیار حائز اهمیت است .
مهندس امینی اعلام کرد : در حال حاضر بالغ بر 4 میلیون نفر در 56 شهر و 300 روستا تحت پوشش طرح آبرسانی اصفهان بزرگ قرار دارند این درحالیست که هرساله 30 هزار مشترک به مشترکین آبفا افزوده می شود .
وی اعلام کرد : از 359 حلقه چاه حدود 86 حلقه چاه از مدار بهره برداری خارج شده که این امر به دلیل افت منابع آب زیرزمینی و بیلان منفی آن می باشد . همچنین عدم جاری بودن آب در روزخانه زاینده رود کاهش شدید آبدهی چاههای فلمن را دربر داشته و آبدهی این چاهها از 3 هزار لیتر به 150 لیتر در ثانیه کاهش یافت .
مدیرعامل شرکت آبفا استان اصفهان کاهش مصرف سرانه آب در بخش مسکونی را یکی از مؤلفه های مدیریت مصرف برشمرد و بیان داشت : شرکت آبفا استان اصفهان سرانه مصرف مسکونی را از 189 لیتر در شبانه روز در سال 86 به 160 لیتر در سال جاری رساند این درحالیست که هدفگذاری بر مبنای استاندارد تعریف شده که 130 لیتر می باشد درنظر گرفته شده است و برنامه ریزی جهت تحقق این امر در دستور کار قرار دارد .
وی هوشمندسازی شبکه آبرسانی اصفهان بزرگ را بسیار مؤثر در تأمین آب شرب مردم در تابستان سال جاری دانست و تصریح نمود : هوشمندسازی شبکه آب ، کنترل کمی و کیفی آب صورت گرفت به طوریکه دبی و فشار آب کنترل شد که این امر علاوه بر توزیع عادلانه آب مانع از هدررفت آب نیز گردید و به رغم کمبود 3 مترمکعب آب در ثانیه تابستان سال جاری بدون کمترین چالش سپری شد . همچنین کیفیت آب از لحاظ میزان کلر ، کدورت و کلر باقی مانده به صورت آنلاین مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد تا سلامت و کیفیت آب شرب که خط قرمز وزارت نیرو است به خوبی اعمال شود .

 

منبع: 
هیچ جای دنیا آب شرب جمعیتی بالغ بر 4 میلیون نفر از طریق یک سامانه تأمین نمی شود
حوزه: 
دسته بندی خبر: 
آب